تبلیغات
نانو تکنولوژی - نانو تکنولوژی
 
چهارشنبه 18 اسفند 1389 :: نویسنده : میلاد علیپور

نانو تکنولوژی

نانو" پیشوندی یونانی است که معنای ۱۰ به توان منفی نه را دارد. یک نانو یک میلیاردیم است، کاربرد این واژه امروزه بیشتر در فناوری نانو است

فناوری نانو چیست؟

فناوری‌ نانو واژه‌ای است کلی که به تمام فناوری‌های پیشرفته در عرصه کار با مقیاس نانو اطلاق می‌شود. معمولاً منظور از نانو مقیاس ابعادی در حدود 1nm تا 100nm می‌باشد. (1 نانومتر یک میلیاردیم متر است.(
اولین جرقه فناوری نانو (البته در آن زمان هنوز به این نام شناخته نشده بود) در سال 1959 زده شد. در این سال  فاین من ریچارد طی یک سخنرانی با عنوان فضای زیادی در سطوح پائئین وجود دارد   ایده فناوری نانو را مطرح ساخت. وی این نظریه را ارائه داد که در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم مولکول‌ها و اتم‌ها را به صورت مستقیم دستکاری کنیم.
واژه فناوری نانو اولین بار توسط نورویوتاینگوچی استاد دانشگاه علوم توکیو در سال 1974 بر زبانها جاری شد. او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی که تلورانس ابعادی آنها در حد نانومتر می‌باشد، به کار برد. در سال 1986 این واژه توسط اریک درکسلرکی   در کتابی تحت عنوان:موتور افرینش : آغاز دوران فناوری نانو  بازآفرینی و تعریف مجدد شد. وی این واژه را به شکل عمیق‌تری در رساله دکترای خود مورد بررسی قرار داده و بعدها آنرا در کتابی تحت عنوان نانوسیستمهاماشینهای مولکولی کوچکی ساخت ومحاسبات آنها را توسعه داد

علامت اختصاری نانو در سیستم متریک n می‌باشد.

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانوفناوری فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی از خود نشان می‌دهند. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. نانوفناوری می‌تواند به عنوان ادامهٔ دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.

یک نانومتر (nm) یک میلیاردیم متر است. برای سنجش طول پیوندهای کربن ، یا فاصلهٔ میان دو اتم ۱۲ تا ۱۵ نانومتر به کار می‌رود؛ همچنین طول یک جفتِ DNA نزدیک به ۲ نانومتر است. و از سوی دیگر کوچک‌ترین باکتری سلول‌دار ۲۰۰ نانومتر است. اگر بخواهیم برای دریافتن مفهوم اندازهٔ یک نانومتر نسبت به متر سنجشی انجام دهیم می‌توانیم اندازهٔ آن را مانند اندازهٔ یک تیله به کرهٔ زمین بدانیم.

می‌توان موردهای زیر را شاخه‌های بنیادین دانش نانوفناوری دانست:

فناوری نانو کاربردهای گسترده‌ای در دانش‌های گوناگون دارد که از موردهای مهم آن می‌توان به کاربردهایش در پزشکی برای ساخت داروهای بدون اثرهای جانبی اشاره کرد که تنها بر یک بافت ویژه تأثیر می‌گذارند. از انواع کاربرد ها می‌توان در ساخت نانو جوراب ها ، نانو لوله‌های کربنی و ... اشاره کرد.

عناصر پایه در فناوری نانو:تفاوت اصلی فناوری نانو با فناوری‌های دیگر در مقیاس مواد و ساختارهایی است که در این فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته تنها کوچک بودن اندازه مد نظر نیست؛ بلکه زمانی که اندازه مواد دراین مقیاس قرار می‌گیرد، خصوصیات ذاتی آنها از جمله رنگ، استحکام، مقاومت خوردگی و ... تغییر می‌یابد. در حقیقت اگر بخواهیم تفاوت این فناوری را با فناوری‌های دیگر به صورت قابل ارزیابی بیان نماییم، می‌توانیم وجود "عناصر پایه" را به عنوان یک معیار ذکر کنیم. عناصر پایه در حقیقت همان عناصر نانومقیاسی هستند که خواص آنها در حالت نانومقیاس با خواص‌شان در مقیاس بزرگتر فرق می‌کند.

اولین و مهمترین عنصر پایه،نانوذره است. منظور ازنانوذره همانگونه که از نام آن مشخص است، ذراتی با ابعاد نانومتری در هر سه بعد می‌باشد. نانو ذرات می‌توانند از مواد مختلفی تشکیل شوند، مانند نانوذرات فلزی، سرامیکی، ... .

دومین عنصر پایه،نانو کپسول است. همان طوری که از اسم آن مشخص است، کپسول‌های هستند که قطر نانومتری دارند و می‌توان مواد مورد نظر را درون آنها قرار داد و کپسوله کرد. سال‌هاست که نانوکپسول‌ها در طبیعت تولید می‌شوند؛ مولکول‌های موسوم به فسفولیپیدها که یک سر آنها آبگریز و سر دیگر آنها آبدوست است، وقتی در محیط آبی قرار می‌گیرند، خود به خود کپسول‌هایی را تشکیل می‌دهند که قسمت‌های آب گریز مولکول در درون آنها واقع می‌شود و از تماس با آب محافظت می‌شود.

عنصر پایه بعدی نانولوله کربنی است. این عنصر پایه در سال 1991 در شرکت NEC کشف شدند و در حقیقت لوله‌هایی از گرافیت می‌باشند. اگر صفحات گرافیت را پیچیده و به شکل لوله در بیاوریم، به نانولوله‌های کربنی می‌رسیم. این نانولوله‌ها دارای اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند و می‌توانند تک دیواره یا چند دیواره باشند. این لوله‌ها خواص بسیار جالبی دارند که منجر به ایجاد کاربردهای جالب توجهی از آنها می‌شود.

و... .

روش های ساخت عناصر پایه:به طور کلی عناصر پایه با دو رویکرد «بالا به پایین» و «پایین به بالا» قابل ساخت می‌باشند. در رویکرد بالا به پایین برای تولید محصول، یک ماده توده‌ای را شکل‌دهی و اصلاح می‌کنند. در حقیقت در این روش، یک ماده بزرگ را برمی‌داریم و با کاهش ابعاد و شکل‌دهی آن، به یک محصول با ابعاد نانو می‌رسیم. به عبارت دیگر، اگر اندازه یک ماده توده‌ای را به طور متناوب کاهش دهیم تا به یک ماده با ابعاد نانومتری برسیم، از رویکرد بالا به پایین استفاده کرده‌ایم. این کار اغلب و نه همیشه شامل حذف بعضی از مواد به شکل ضایعات است، مثل ماشین‌کاری یک بخش فلزی از یک موتور یا نانوساختاری‌کردن فلزات به طریق تغییر شکل دهی   (که شامل ضایعات نیست).

رویکرد پایین به بالا درست عکس رویکرد بالا به پایین می‌باشد.در این رویکرد، محصول از طریق کنار هم قراردادن مواد ساده‌تر به وجود می‌آید، مانند ساخت یک موتور از قطعات آن. در حقیقت کاری که در اینجا انجام می‌شود، کنار هم قرار دادن اتم‌ها و مولکول‌ها (که ابعاد کوچکتر از مقیاس نانو دارند) برای ساخت یک محصول نانومتری است. تصور کنید که قادریم اتم‌ها و مولکول‌ها را به طور واقعی ببینیم و آنها را به طور دلخواه کنار هم قرار دهیم تا شکل مورد نظر حاصل شود. معمولاً روش‌های پایین به بالا ضایعاتی ندارند؛ هر چند الزاماً این مسأله صادق نیست.

کاربردهای فناوری نانو

در حقیقت کاربرد فناوری نانو از کاربردعناصر پایه نشأت می‌گیرد. هر کدام از این عناصر پایه، ویژگی‌های خاصی دارند که استفاده از آنها در زمینه‌های مختلف، موجب ایجاد خواص جالبی می‌گردد. مثلاً از جمله کاربردهای نانوذرات می‌توان به دارورسانی هدفمند و ساده، باندازهای بی‌نیاز از تجدید، شناسایی زود هنگام و بی‌ضرر سلول‌های سرطانی، و تجزیه آلاینده‌های محیط زیست اشاره کرد. همچنین نانولوله‌های کربنی دارای کاربردهای متنوعی می‌باشند که موارد زیر را می‌توان ذکر کرد:
   • تصویر برداری زیستی دقیق
   • حسگرهای شیمیایی و زیستی قابل اطمینان و دارای عمر طولانی
   • شناسایی و جداسازی کاملاً اختصاصی DNA
   • ژن‌درمانی که از طریق انتقال ژن به درون سلول توسط نانولوله‌ها صورت می‌پذیرد.
   • از بین بردن باکتری‌
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 شهریور 1396 02:08
Heya! I understand this is sort of off-topic however I needed to
ask. Does managing a well-established website such as yours take a massive amount work?
I'm brand new to operating a blog however I do
write in my diary every day. I'd like to start a blog so
I will be able to share my experience and views online.

Please let me know if you have any kind of recommendations
or tips for brand new aspiring blog owners.
Appreciate it!
جمعه 17 شهریور 1396 15:28
This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost
moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
شنبه 14 مرداد 1396 12:00
Nice respond in return of this query with firm arguments and telling
the whole thing concerning that.
سه شنبه 10 مرداد 1396 06:35
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually
enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I
achievement you access consistently quickly.
دوشنبه 5 تیر 1396 00:10
My brother recommended I might like this web site.
He was entirely right. This publish truly made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thank
you!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 20:42
Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to
enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 00:24
My family all the time say that I am killing my time here at net, but I know I
am getting know-how everyday by reading such nice articles.
جمعه 29 اردیبهشت 1396 09:04
Glad to be one of several visitants on this amazing internet site :D.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:10
Hmm it appears like your site ate my first comment (it was
super long) so I guess I'll just sum it up what I had
written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am
an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any points for first-time blog writers? I'd definitely appreciate it.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 04:38
Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it
;) I'm going to revisit once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way
to change, may you be rich and continue to guide other people.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 21:39
I blog quite often and I really thank you for your content.
This article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week.
I opted in for your RSS feed as well.
چهارشنبه 27 آذر 1392 14:00
إإإإ...
ترسیدی!!!!!
چرابرداشتی؟؟؟؟
خب همه میدونند که......
میلاد علیپور
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:38
سلام برادر
كارت خیلی خوب بود
اینارو ولش خودت چطوری؟
دلمون برات تنگ شدخ رفیق نباید یه زنگی بزنی ببینی مردم زندم نفس میكشم یا نه
میلاد علیپورSlm agha saeed... ma hamishe b yade shoma hastim faghat babate konkur kamtar b kasi zang o sms midadam vagarna ma hamishe b yade dustan hastim!!!!! :D..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نانو تکنولوژی
علمی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : میلاد علیپور
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگ من چیه؟لطفا نظر بدید!آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

جدیدترین كدهای جاوا

کانون فرهنگی آموزش